؟ - شاهنامه

؟

چهارشنبه 24 مهر‌ماه سال 1387

 

 
شهریور ماه بود که معاون مالی شرکت یک نامه از وزارت دارایی دستش بود اومد اتاقم و گفت از ابتدای مهر باید سه درصد "مالیات بر ارزش افزوده" ازمشتری ها بگیریم ، نامه رو بهم نشون داد دیدم باید در آدرس سازمان امور مالیاتی کشور طرح استقرار نظام مالیات بر ارزش افزوده فرمی پر شه .معاون تو فکر بود من هم گفتم خوب بزارید نامه اینجا باشه تا بررسیش بکنم وببینم چه کارهایی رو باید این قسمت انجام بده. باید کلیه ی برنامه های سیستم فروش که در آن مجوز فروش و قراردادها و فاکتورها تغییر پیدا می کرد و رفتن به آن سایت هم کاری نداشت فقط با با حضور و نظر معاون شرکت فرم پر میشد. از معاون خواستم با توجه به دستور العمل صدور صورت حساب در سایت سازمان امور مالیاتی تغییراتی در فرمت های شرکت را زیر نظر مشاور مالی به این قسمت اعلام کنند .این تازه ابتدای کار بود.
دو روز گذشت نتونستند فرم را در سایت پر کنند این بود که قرار شدم من برم ببینم چه خبره . هرساعتی از روز که می خواستم وارد آدرس رجیستری شوم به دلیل دسترسی زیاد به آن سایت ورود غیر ممکن بود نخستین بار که وارد سایت شدم همون صفحه ی اول گیر کردم و به معاون گفتم اینا برنامه ی فرمشون ایراد داره من این برنامه نویسا رو می شناسم بیشتریا روششون بنویس و برو هست و آزمایش های لازم رو با یوزرها انجام میدن مثل همین اتومبیلا که تحویل مردم میدن و یک سال گارانتی و بیمه بدنه داره برنامه نویسا هم همینطورین می نویسن و گارانتی میدن تا یوزرا خودشون دادشون در بیاد.دو روز بعد دیدم برنامه ی ورود فرم تغییر کرده! باز پس از اون هم میانه ی فرم بود که حرکتی نمی کرد این بود که از معاون شرکت خواستم فرم را کاملن دستی پر کرده در اختیارم بگذاره تا نیمه شب یا صبح زود از خانه به اینترنت وصل شوم تا فرم رو پر کنم ولی باز هم موفق نشدم معاون گفت وقتتو تلف نکن ولش کن ما که مشکل داریم همه مشکل دارن حتمن تمدید می کنن. پیش بینی معاون درست در اومد و مهلت تمدید شد . در مدت تمدید شده هم همان وضع بود باز هم معاون گفت بازم تمدید می کنن حالا صبر کن. چند روزی گذشت و اعلام کردند اونهایی که موفق نشدند فرم را پر کنند دستی پر کرده وبا پست سفارشی به سازمان مالیاتی بفرستند. ولی بایدفرم در اینترنت پر می شد.
اول مهر همه چیز آماده است و چون مشتری های ما عمده هستند و دریافت چک ها همه مدت دار هستند زیاد عجله ای در کار نداریم تا اینکه بازار اصفهان وپس از اون بازا تهران اعتصاب می کنند و در یک حرکت ناگهانی جناب رییس قوه مجریه در نامه ای به وزیر اقتصاد دستور تعویق اجرای این قانون را به مدت دوماه می ده . شب پنج شنبه از اخبار شنیدم و صبح شنبه ساعت 8 به معاون زنگ زدم چه کار کنم برنامهها به قبل برگشت شوند؟ گفت قوه مجریه که نمی تونه قانونی رو که مجلس قانونگذار وضع کرده ندید بگیره فعلن دست نگه دارید و من هم همه چیز را قفل کردم کسی نتونه با این سیستم کار کنه.
دو روز گذشت و مامورای خرید گفتند موقع خرید نقدی سه درصد رو ازش می گیرن. مشتری های عمده ما هم که همون بازاری ها هستند در قرارداداشون زیر بار سه در صد نمی رفتن .چکاشونو بدون محاسبه سه درصد می فرستادند.
تو خونه هم با همسرم فیروز هم دائم این بحث رو می کردیم و او هم می گفت این طرح دست بازاریا رو می کنه ولی به ضرر مصرف کننده است از فردا ما که رفتیم شهروندخرید کنیم باید سه در صد رو پرداخت کنیم .شهروند رو مثال می زد چون شهروند بقالی نیست و حساباش به روزه.
مشاور مالی که هفته ای یک روز میاد شرکت اومد اتاقم ازش در این مورد سئوال کردم گفتم اصلن عملی هست؟ به سود مردم هست؟ چرا بازاریا اعتصاب کردن اونا که از این فرصت های تورمی استفاده می کنند و فوری میزارن رو نرخشون . روی کاغذ مثل همیشه خیلی منطقی برام نشون داد که این مالیات به نفع بازاری هست ولی از این کار خوشش نمیاد چون مال و اموالش رو میشه و باید مالیا ت بیشتر از این بده. گفت من تو این بخش خصوصی می گردم و میبینم کوچیکشون ماهی صد میلیون درآمدشه! بزار به مردم فشاری بیاد و لی همه دارایی ها مثل همه جای دنیا ثبت بشه تا از اونهایی که باید مالیات کم شه.
کامپیوتر و برنامه هاش که این حرفا حالیشون نمیشه یا باید سه درصد کم بشه یا نشه راه مذاکره ویا حالا بعدن ببینیم چی میشه و صبر کنیم ببینیم قوه مجریه و مقننه چی می گن ویا مشاورای مالیاتی چی میگن . این بود که کارهای ثبت حسابها متوقف شد طبق قانون هم که یکماه وقت داریم .
چند روز بعد دستور معاون حذف سه در صد بود و دوباره باید برنامه ها برمی گشت . سه درصد حذف شد و کارشناسای فروش دوباره مجوزهای فروش را تغییر دادند و برای امضای دوباره که رفت مدیر عامل خبر جدید شنیده بود امضا نکرد همه کارها متوقف شد .

از دو شرکتی هم که قرارداد مشاور کوچکی باهاشون دارم زنگ زدند ببینید ما چه کار کردیم اونا هم مونده بودن چه بکنند
چند رو زبعد دستور جدید: سه در صدا رو بر گردونیدو ....کلی کار دنبالشامروز در سایتها خبر خواندیم که جناب عرب مازار ریس امور مالیاتی گفتند اصلن این قانون مربوط با اصناف هست نه سایرین. خوب این وسط ما که به اصناف می فروشیم و تولید کننده هستیم باید چه کار کنیم  
عرب مازار تصریح کرد: بر اساس دستور ریاست جمهوری، قانون مالیات بر ارزش افزوده تنها هنگامی در مورد صنوف به اجرا درخواهد آمد که توافق کامل با آنها حاصل شده و آموزش‌های لازم در این مورد به ایشان داده شده باشد.رییس کل سازمان امور مالیاتی همچنین از تشکیل کارگروهی برای زمینه‌سازی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مورد صنوف خبر داد که در این کارگروه، نمایندگان صنوف از تهران و شهرستان‌ها حضور خواهند داشت و پیشنهادات و دیدگاه‌های خود را برای اجرای هر چه بهتر این قانون ارائه خواهند داد.
......
پس نتیجه می گیریم چی؟...